Güzel insanlar ülkesi

Seri blog yazışımın üçüncü günü: Güzel insanlar listesi! Önceki iki yazının özeti şöyle:

Doğumgünüm (11 Ağustos) için kendimin de içinde bulunduğu 15 oluşum’dan bahsedip hediye olarak bu listeden dilediğiniz bir ya da birçoğuna maddi ya da manevi desteklerinizi istemeye niyet ettim.

Desteklerin (maddi ya da manevi) hepsinin bende toplanıp ay sonunda sahiplerine ulaştırılmalarında karar kıldım. Eh ne de olsa doğumgünü çocuğu elinden geçen herşey bereketlenirmiş :)

Şimdi de sıra listedekileri tanıtmaya geldi. Önceden dediğim gibi liste sırası aklıma geliş sırasıdır, öncelik sırası değil. Destekleriniz ve sorularınız için cittavrittiblog@gmail.com’dan bana ulaşabilirsiniz.

Önemli not: Liste biraz uzun oldu :) Ayırmak istemedim ancak hepsini bir solukta okuyamazsanız sonrakileri pas geçmeyin, bir kenara koyup çay molasından sonra devam edin e mi!

1-) Eşya Kütüphanesi

ekEşya Kütüphanesi‘nin aklıma ilk sırada gelmesi şaşırtıcı değil, çünkü bendeki yeri bir başka, ne de olsa ilk girişimimiz ve bu yolların başlangıcı! 2012’de İstanbul Startup Weekend’i kazanmamız sonrası Aysu ile kurduğumuz EŞK özünde bilinçli tüketim ve paylaşımcı topluluklar algısını oturtmayı hedefliyor. Websitesinde ödünç almak istediğiniz eşyaları arayıp, evde çok sık kullanmadığınız eşyaları listeleyebilir ve beraber seçtiğiniz bir yerde buluşarak ödünç alabilir/verebilirsiniz. Bir yandan da buluşmalar düzenleyerek topluluk oluşturan EŞK şu anda gönüllülerden oluşan bir grup ile açık kaynak kod ile geliştiriliyor.

Sosyal medyadan takip ederek, gönüllü olarak, siteyi kullanarak, çevrenizle paylaşarak ya da maddi anlamda destek olabilirsiniz.

2-) Anadolu Jam

jam

Kendi yolumu keşfetme yolculuğumdaki bir diğer büyük oluşum da Anadolu Jam. 2011’de Türkiye’de başlayan “Jam” aslında dünyanın çeşitli yerlerinde yapılıyor. Doğaçlama müzik ile bağdaşlaşmış olan Jam sözcüğü, hayalini kurduğumuz toplulukları, yaşamları inşa etmek için bir araya gelmek, kalpten paylaşmak, kendimi ve başkalarını maskesiz tanımak anlamına geliyor burada.

2014’te katıldığım Jam benim için çok değerli. Çocukluğumdan sonra ilk kez bir ağacın tepesine kadar tırmanabilecek bir güven sağlayan ve 1 seneyi aşkındır aynı güç ile çevremi saran bir topluluk verdi. Yetmedi kendimi anlayabilecek ve anlatabilecek araçlar ile donattı beni. O da yetmedi topluluklara bu araçları sunabilecek güven verdi. Dünyayı değiştiremesem de kendimi değiştirdim Jam ile.

Jam’e katılarak, katılımcılar için burs fonuna maddi katkıda bulunarak, Jam’i duyurarak destek olabilirsiniz.

3-) Ayşe’nin keşifleri

ayse

Bu benim işte! Doğumgünü çocuğu :) Kendi yolumun mimarıyım, 3 de uğurlu rakamlarımdan birisidir, belki de o yüzden bu sıradayım! Etkileşim tasarımı yüksek lisans tezimi sonunda yazıp mezun oldum, EŞK halindeyim, bir yandan yoga, bir yandan çeşitli topluluk kolaylaştırıcılıklarına, hikaye anlatımına, çizime el atmış durumdayım, evliyim, barkımı arıyorum, doğaya, insana, hayvana, gülümsemeye ve aşka pek düşkünüm. Hep de bu kadar optimist değilim ama çatlaklarımı da kabul ediyor ve sevmeye çalışıyorum.

EŞK ile 2015 Global Laurate Fellow seçildim ve bu destek ile Ekim başında 7 günlük bir atölyeye katılmak için Amerika’ya gidiyorum. Öncesinde teyzeciğimi, sonrasında yeni doğacak yeğenimi ziyaret etmek istiyorum. Ekim sonunda ise Anadolu Jam’in büyük kardeşi MiddleEast Jam‘e katılmak için Ürdün’e gitme niyetindeyim ve bunun için 1600$ civarında bir para bulmam gerekiyor. Beni biraz daha tanımak için bu blogu ve websitemi karıştırabilirsiniz.

Para, uçuş mili katkısı, sohbet ve danışmanlık, San Diego’da sörf öğretecek birisi ile tanıştırmak, bu yazı serisini yaymak yolu ile destek olabilirsiniz bana. Bir de iyi ki doğdun diyebilirsiniz :)

4-) Çandır Candır

candir

Begüm, Emre ve Burcu’nun güzeller güzeli yerleşim yeri Çandır köyü. Begüm ile Zumbara, armağan çemberleri; Emre ile EŞK, alternatif ekonomiler ve deneyler; Burcu ile Jam kesiştirdi yollarımızı. (Ve şu anda Zumbara’yı bu listede nasıl atladığımı soruyor zihnim çığlık çığlığa!) Henüz gidememiş olsam da armağan ekonomisi, kırsala dönüş, el emeği keçeler, yazarlık, sakinlik, domatesler ve sosyolojik deneylerin döndüğü bir yer olan Çandır Candır gitmeye niyet koyduğum bir yer.

Çandır hayatına Emre’nin ve Burcu’nun bloglarını takip edip güzel yorumlarınızı esirgemeyerek, Begüm’ün 8-14 yaş cenneti DalyanKIDS‘e uğrayarak, maddi olarak, keçe işi sipariş ederek, kullanmadığınız ama güzel çalışan bir laptopunuz varsa onu Emre’nin yazarlık kariyeri için bağışlayarak destek olabilirsiniz.

5-) Esra ve Elif’in sanat yolu

esraelif

En sevdiğim sözlerdendir “Dünyayı güzellik kurtaracak!” bu nedenledir ki güzelliğin yaratıcılarına hayranlığım büyük olmuştur hep. Esra ve Elif de hayatımdaki güzellik yaratıcılarından ikisi. Kendimi, vücudumu, dansımı ve hareketimi kabul etmemi sağlayarak beni sokaklarda dans eden bir kadına dönüştüren, içimdeki çocuk sanatçıyla barışmam için ellerimden tutan, masallarıyla hayatımın en güzel anlarını ışıl ışıl kılan, yazan, çizen, anlatan güzel kadınlar!  Geçtiğimiz ay Sosyal Değişim için Sanat Jam’i için San Francisco’ya gidip bohçalarını güzelliklerle doldurup döndüler.

Kredi kartlarında bu yol için biriken borçlara maddi katkı, ürettikleri el emeği defterleri, çantaları satın alıp kullanmak, atölyelerine katılmak, bloglarını okumak yoluyla destek olabilirsiniz.

6-) Karadeniz İsyandadır Platformu

kip

2013 Ağustos’ta düzenledikleri Ekoloji Kampı için annemin dürtmesiyle beraberce Artvin’e gittiğimizde tanıştım KİP ve Karadeniz’in mücadelesi ile. Gezi gözümü açtıysa, bu kamp algılarımı değiştirdi, harekete geçmek için bana güç verdi, inancım, sevgim, bilgim gürül gürül akar oldu. Şu anda 4. Karadeniz Yaşam Yolculuğu için yollara düşmüş, doğanın ranta çevirilmesinin karşısında duran, derelere, ağaçlara, kurda kuşa sahip çıkan, elini taşın altına sokan ve bunu kalbi dola taşa yapan bu güzel insanlar iyi ki varlar!

Doğanın sesinin duyulmasına katkıda bulunmak için eylemlerine giderek, yayarak, ses olarak, yanlarında bulunarak, facebook sayfasını takip ederek, gönül vererek, çay/bira/rakı ısmarlayarak destek olabilirsiniz.

7-) Kuzey Ormanları Savunması

kos

KOS ile tanışmam aslında çok daha geç oldu, şu ana kadar listelediğim oluşumlar kadar içerisinde olduğum bir oluşum da değil, ancak yaptıkları işlere saygım büyük. Ödak noktaları olan İstanbul’un kuzeyindeki orman alanlarında bütüncül bir ekolojik alanın varlığının sürdürülmesini savunmak olsa da her türlü ekolojik mücadelede desteğini esirgemiyor.

KOS’a destek de KİP’e benzer. Facebook sayfasını takip ederek, eylemlere katılarak, seslerini duyurarak destek olabilirsiniz.

8-) Filiz Telek Fotoğraf

filiz

Fotoğraf diye yazmışım ama Filiz’in yeri çok daha büyük aslında. Armağan ile beni ilk tanıştıran, bu yaşam tarzındaki yerimi algılamama destek olan, başım sıkıştığında ulaşınca ille ki bir yolunu bulup bana uzanan bir kadın bu. Fotoğraflarının büyüsü de ayrı bir başlık tabi ki. Bir yandan inzivalar düzenleyen, bir yandan armağanı hayatına katan, başka bir tarafta fotoğraflarıyla insanların ışıklarını açığa çıkaran Filiz’e destek olmak için kendinizi, sevdiklerinizi, özel anlarınızı fotoğraflaması için bir gün ayarlayabilir, özellikle Kuzey Ege – Kazdağı olmak uzere Ege kıyılarında bildiğiniz, duydugunuz kiralık bir yer varsa çıtlatabilir, armağanla yaşamına maddi katkıda bulunabilirsiniz.

9-) Tohumdan Sofraya

tohumdan

Ilgın, Serhat ve dünya şekeri köpecikleri Gustav (Filiz’in fotoğrafları) İstanbul’dan yola düşmüşler rüya bahçelerini aramak için. Şimdi ise köylülerin emek emek hazırladıkları, hasat ettikleri ürünlerini sevgiler ve kucaklamalar da katarak içine şehirdeki doğal severlere taşıyorlar. Heybeleri yağlar, zeytinler, poğaçalar, sebzeler, meyveler, mantarlar, reçeller, ballar ile dolup taşıyor. Serhat ile tanışmadım, Ilgın ile tanışıklığım ise facebook sarılmalarından ibaret, yine de kalpler çoktandır el ele gidiyormuş gibi.

Sayfalarını beğenerek, duyurarak, mis gibi ürünlerden sipariş ederek, tanıdığınız köylülerle buluşturarak destek olabilirsiniz bu güzelliklere.

10-) Nesli Çoğalan Peter Panlar

peter

Minik bir dost isminden “H”yi attığından beri Ale Bayrak olarak bilinen, melek mi, peri mi tam emin olamadığım bir şahane varlığın öncülüğünde başlamış Nesli Çoğalan Peter Pan’lar Cemiyeti. Kemoterapi tedavisi gören çocukların dileklerini yerine getirmek için herkesin seferber olması ile işleyen, ışıl ışıl, güzelliklerle dolu bir oluşum. Tüm listenin yeri ayrı ama bunun yeri bir başka bende.

Öncelikle facebook sayfasını takip edip istekler için neler yapabileceğinize bakarak, duyurarak, maddi katkılar sağlayarak, atlayıp çocukların yanına giderek, güzel mesajlar gönderek nesli çoğalan bir Peter Pan olarak destek olabilirsiniz.

11-) Aysu yazıyor

aysu

Aysu’nun adına listenin başında rastlamıştınız zaten, kendisi 3 seneye yakındır beraber iş yaptığım, dönüşümlerimizin heyecanlarını ve hırpalanmalarını birlikte yaşadığım, yol açıcı, oldurucu, ilham verici, çocuk meraklı, bilge bakışlı bir kadın. Enerjisi öyle coşkulu ki, EŞK’lere sığmıyor taşıyor, yeni projeler yapıyor, daha da yenilerini hayal ediyor, GAIA Dergi‘de yazıyor, bir de blog tutuyor.

Gezip, görüp, çizip, yazması için çeşit çeşit yerde kalacak mekan ve öneri, maddi katkı, yazılarını okumak, paylaşmak ve yorum yapmak, yeni projeler için beyin fırtınalarına katılmak, hiç beklemediği bir anda güzel bir şarkı göndermek gibi yollarla Aysu’ya destek olabilirsiniz.

12-) Dünyayı Kurtaran Kadınlar

dkk

İlknur ile bir kompost atölyesi sırasında karşılaşmıştım ilk kez, henüz permakültürü yeni duymuş, kompost ile komposto arasındaki farkı yeni keşfediyordum. Sonrasında çeşit çeşit yerde kesişti yollarımız, blogu rehberlik etti bana, çevirisini yaptığı şahane kitaplar kütüphanemde yerlerini aldılar, adet kaplarını nereden alabileceklerini soran dostları yönlendirdiğim bir kapı oldu ve Sarıbolan’daki evleri hayallerimi süsledi.

Şu anda evinin de bulunduğu Kazdağları’nı tehdit eden baraj ve termik santral ile mücadele eden İlknur’a yasal konular ile ilgili, maddi, manevi katkıda bulunarak, sayfasından sipariş vererek destek olabilirsiniz.

13-) 1 Kupa 1 Umut

1kupa1umut

Sokak hayvanlarının beslenme ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamak için başlatmış Cansu 1Kupa1Umut projesini. Kendisinin şekerliği çizimlerine de yansımış olduğu için bu kupalara bayılıyorum! Ancak sanıyorum ki artık pek sesi çıkmıyor. Yine de yazmışken bahsetmek istedim.

14-) SineMASAL

sinemasal

Enes hayalleri kocaman bir insan. Daha da güzeli bu hayalleri göklerden yerlere indirip gerçeklere dönüştürme azmi kocaman olan bir insan olması! SineMASAL, her sene bir bölgede düzenlediği festivaller ile kırsaldaki çocuklara sinema başta olmak üzere sanatın bir çok dalını taşıyor. 2013 Güneydoğu Anadolu ve 2014 Karadeniz etapları ile 17 bin çocuğa ulaştıktan sonra bu seneki hedefleri Doğu Anadolu. Bugün İstanbul’dan yola çıkacak olan festival 5 Ağustos’ta açılışını Şavşat’ta yaptıktan sonra 23 Ağustos Hakkari durağı ile son bulacak.

Sosyal medyadan takip edip paylaşarak, gönüllü olarak, ihtiyaç listesine göz atarak, maddi katkı sağlayarak ya da sponsor olarak SineMASAL’a destek olabilirsiniz.

15-) İstanbul Permakültür Kolektifi

ipk

2013 yılında Seda ve Dilek‘in hayata geçirdiği İstanbul Permakültür Kolektifi, İstanbul’da permakültür ile ilgili eğitimler, etkinlikler, buluşmalar düzenliyor. Yukarıda bahsettiğim Kompost Atölyesi’ni örneğin İPK düzenlemişti. Şehir bahçeleri, çocuklar için bahçecilik, permakültür tasarımı eğitimi ve daha bir çoğu ile ilgili bilgi için facebook sayfalarını takip edebilirsiniz.

İstanbul Permakültür Kolektifi’ne etkinliklerine katılarak, duyurarak, fikirlerinizi paylaşarak, çalıştığınız yerde, çocuğunuzun okulunda ayarlamalar yapıp etkinlik yaratmaları için alan açarak destek olabilirsiniz.


Ta-da! Bu kadar uzun bir yazının sonuna kadar geldiğiniz için tebrikler, teşekkürler!! :)

Beğendiklerinizi seçip nasıl destek olmak istediğinizi (maddiyse miktar, manevi ise yol yordam) belirterek cittavrittiblog@gmail.com’a gönderebilirsiniz. 

Durup durup aklıma “Bunu da ekleseydim, bir de şu da vardı” diye güzel insanlar uçuştukça bu tanıtım halleri kutlu doğum ayım ile sınırlı kalmasın dedim, önümüzdeki zamanlarda sizinle bol bol paylaşmayı umuyorum bana ilham veren onlarcasını! Zumbara, Alakır Nehri Kardeşliği, Ruhu Bohçada Gezen, Ummart, Buğday, Flora Akdeniz Bahçesi ve daha nicesi yakında sizlerle!

Bu listedeki bilgiler kendi derlemem ve yorumlarıma dayalıdır. Sürç-i lisan ettiysem affola. Bana ulaşırsanız (cittavrittiblog@gmail.com) düzeltme, ekleme, çıkarma yapabilirim.

Advertisements

4 thoughts on “Güzel insanlar ülkesi

  1. Pingback: Dum dum dum |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s